Project

General

Profile

Computer World

Bibliotekę internetową można przeszukiwać według różnych kategorii (motywy literackie, epoki, rodzaje, gatunki, powiązania z innymi utworami). Jak na razie nie jest to konieczne, ponieważ na stronie dostępnych jest niewiele pozycji, głównie z okresu renesansu i romantyzmu.
Brak jest jakichkolwiek współczesnych lektur lub książek zagranicznych autorów. Związane jest to z tym, że w serwisie publikowane są tylko te książki, które wyszły już spod działania prawa autorskiego i przeszły do tzw. domeny publicznej. Czas działania polskiego prawa autorskiego to 70 lat od śmierci autora.
Istotną wadą serwisu może okazać się fakt, że ładowanie jednej lektury potrafi zająć nawet kilka minut, ponieważ całość książki wyświetla się ciągiem na jednej stronie. Dużo wygodniej jest ściągnąć dany utwór w postaci pliku PDF na dysk swojego komputera.
W komunikacie Prokom poinformował, że zdecydował się wesprzeć taką inicjatywę z uwagi na rolę, jaką może ten projekt pełnić w tworzeniu społeczeństwa informacyjnego poprzez upowszechnianie dóbr dziedzictwa kulturowego w internecie w postaci cyfrowej.

computerworld.pl