Project

General

Profile

Dodawanie okładek

Znalezioną w Internecie grafikę z domeny publicznej (ewentualnie na licencji CC 0) o minimalnym rozmiarze 915x1270 można dodać jako okładkę książki na dwa sposoby — dodać bezpośrednio do wybranej książki lub dodać do repozytorium okładek.
W przypadku plików pochodzących z Wiki Commons, RawPixel i Flickra lub innych źródeł lepiej jest najpierw dodać je do repozytorium, a dopiero następnie po sprawdzeniu, czy wszystkie dane pobrały się prawidłowo, dodać do książki Zobacz, jak to zrobić poniżej: Sposób I
W przypadku plików pochodzących z Muzeum Narodowego w Warszawie (MNW, czyli striny cyfrowe.mnw.art.pl/, można dodać bezpośrednio do książki - jednak trzeba koniecznie sprawdzić, czy dane są prawidłowo dodane i czy na okładce nie ma widocznej ramy obrazu. Zobacz, jak to zrobić poniżej: Sposób II

Prawidłowy opis grafiki

Prawidłowy opis grafiki powinien zawierać wszystkie poniższe informacje, które należy wprowadzić zgodnie z układem formularza:
 • imię i nazwisko autorki/a & daty życia podane w nawiasie, np. Jan Kowalski (1910-1930).
 • tytuł dzieła - jeśli dotyczy, przetłumaczony na j. polski, np. Martwa natura ze słoniem; Jeśli plik zawiera tylko fragment obrazu / zdjęcia, to przy tytule powinna znaleźć się adnotacja: (fragment).
 • informacje o prawach autorskich (domena publiczna lub nazwa licencji),
 • link do artykułu w polskiej Wikipedii dot. domeny publicznej (lub do strony danej licencji),
 • link do źródła, z którego pobrany jest plik.

Sposób I: Dodawanie okładki do repozytorium (WikiCommons, Flickr, RawPixel i in.) a następnie do książki.

Repozytorium okładek

Krok 1. Dodawanie grafiki do repozytorium:

 • Skopiuj adres url grafiki z Muzeum Narodowego w Warszawie, Flickra, RawPixel lub Wiki Commons (np.https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gela_Szeksztajn_-_Portret_ch%C5%82opca_w_okularach.jpg).
 • Ten url należy wkleić w pierwszą rubrykę formularza, ułatwiającego dodawanie grafiki. Formularz otwiera się po kliknięciu guzika Dodaj nowy w repozytorium okładek
 • Następnie należy nacisnąć guzik 'Pobierz z WikiCommons, MNW lub Flickra". To spowoduje pobranie DANYCH z platformy.
 • Następnie należy sprawdzić, czy rubryki są prawidłowo wypełnione i ew. ręcznie poprawić formularz opisujący pobierany obrazek.
 • Po przejrzeniu danych należy kliknąć guzik "Dodaj obrazek", co spowoduje pobranie PLIKU GRAFICZNEGO.

Jeśli korzystasz z innego źródła niż w/w, musisz pobrać plik na własny komputer, wprowadzić ręcznie wszystkie dane, załadować plik do repozytorium a następnie kliknąć Dodaj obrazek.

Po dodaniu okładki do repozytorium wygenerowane zostaną odpowiednie metadane:

 • adres zasobu:
  <dc:relation.coverImage.url xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/">http://redakcja.wolnelektury.pl/media/dynamic/cover/image/1.jpg</dc:relation.coverImage.url>
 • informacja o autorze zdjęcia i licencji:
  <dc:relation.coverImage.attribution xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/">fotologic@Flickr, CC BY 2.0</dc:relation.coverImage.attribution>
 • źródło zasobu:
  <dc:relation.coverImage.source xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/">http://redakcja.wolnelektury.pl/cover/image/1</dc:relation.coverImage.source>

Krok 2. Dodawanie grafiki do wybranej książki.

Teraz tę okładkę należy powiązać z wybranym utworem.

Sposób II: Dodawanie okładki bezpośrednio do książki

Ten sposób sprawdzi się najlepiej w przypadku obrazów ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Korzystamy wyłącznie z grafik z domeny publicznej (w wyszukiwarce Muzeum można zaznaczyć taką opcję).

Link do obrazu (np. https://cyfrowe.mnw.art.pl/pl/katalog/508077) należy wkleić w pole pod okładką na stronie książki na platformie redakcyjnej (np. https://redakcja.wolnelektury.pl/documents/book/grabinski-niesamowita-opowiesc/).

Zwróć uwagę na to, czy grafika obejmuje też ramę obrazu. Jeśli tak, obraz można wykadrować, przechodząc do repozytorium obrazków i przycinając z każdej strony np. o 50.
Po dopasowaniu obrazu, jeśli jest gotowa do publikacji, należy książkę opublikować, korzystając z odpowiedniego przycisku na stronie książki na platformie redakcyjnej.

Możliwe problemy

Okładka nie pobrała się, ponieważ jest zbyt mała — grafika jest mniejsza niż wymagany minimalny rozmiar 915x1270. Należy znaleźć inną grafikę.
Okładka nie pobrała się, ponieważ już znajduje się w repozytorium — należy sprawdzić na stronie Obrazka, czy jest już użyty w jakiejś innej książce, jeśli nie, można go wykorzystać.
Okładka "nie dodaje się" do książki — prawdopodobnie ebook nie jest oznaczony jako 'Gotowy do publikacji".

Okładka źle wygląda, np. widoczna jest rama obrazu - należy wykadrować okładkę, korzystając z opcji Cut na stronie danej grafiki.

Klasa okładki

<coverClass>image</coverLogoUrl>

Dotychczas stosowane klasy (mpw, kmlu) są przestarzałe.

Dodatkowe logotypy

Przestarzałe, nie należy stosować do nowych publikacji.

<coverLogoUrl>https://wolnelektury.pl/media/....png</coverLogoUrl>

Niestandardowa konfiguracja okładki

Przestarzałe, nie należy stosować do nowych publikacji. Ustawienia te należy zamienić na <coverClass>image</coverClass>.

Można ręcznie ustawić kolor grzbietu okładki i pozycję boksu, dodając do metadanych pola:

<coverBarColor>#000</coverBarColor>
<coverBoxPosition>none</coverBoxPosition>