Projekt

Ogólne

Profil

Przykładowa notatka komentarz » Historia » Wersja 6

Aleksandra Sekuła, 2024-05-28 17:42

1 2
h1. Przykładowa notatka - komentarz
2 2
3 2
4 2
Schemat notatki edytorskiej o uwspółcześnieniach należy oczywiście wypełnić krótkim opisem charakteru zmian oraz przykładami. 
5 6 Aleksandra Sekuła
Nie muszą one być tak liczne, jak w podanej przykładowej notatce.  
6 2
Przyglądając się przykładowej nocie o uwspółcześnieniach +warto zwrócić uwagę na+ następujące kwestie:
7 2
8 2
- Zazwyczaj *nie spotyka się wszystkich typów zmian w jednym tekście* - w takim wypadku niektóre kategorie wyszczególnione w schemacie po prostu opuszczamy w opisie (przykłady dla poszczególnych kategorii uwspółcześnień w podanym tu przykładowym opisie zostały zebrane z wielu utworów). 
9 2
10 2
- Niektóre przykłady uwspółcześnień pojawiają się *w dwóch kategoriach*, np.: z tąd - stąd (ubezdźwięcznienie i zmiana z zakresu zasad pisowni łącznej/rozdzielnej); poczem - po czym (pisownia łączna/rozdzielna oraz zmiana z zakresu fleksji).
11 2
12 4 Dorota Kowalska
- Jedna kategoria uwspółcześnień może obejmować wiele typów zmian (tak jest np. w przypadku uwspółcześnień fleksji).
13 2
14 2
- Gdzieniegdzie w nawiasach przy przykładach podano *uzasadnienie decyzji* o uwspółcześnieniu, ponieważ racje przemawiające za dokonaniem jakiejś zmiany mogą być dyskusyjne albo niekoniecznie w sposób oczywisty widoczne w podanym przykładzie.
15 3 Dorota Kowalska
16 5 Aleksandra Sekuła
- W notatce redaktorskiej nie musimy wpisywać wszystkich przykładów danego typu zmiany, wystarczy 1-2, np. piszemy: "tem - tym, bladem - bladym itp." - wtedy wiadomo, że następne zaimki i przymiotniki w Msc. i N. lp też zostały poprawione z -em na -ym. Wpisujemy tam natomiast każdą zmianę leksykalną.